Česko - sLOVEnské
operné hlasy

Agentúra EPROK Vás srdečne pozýva na operný koncert.

Projekt Česko-sLOVEnské operné hlasy vzniká z iniciatívy Júlie Grejtákovej, hlavnej korepetítorky Národného divadla v Košiciach v spolupráci s prešovskou agentúrou EPROK pri príležitosti sviatku svätého Valentína v mesiaci február 2024. Protagonisti koncertu - český barytonista Jiří Rajniš a slovenská sopranistka Tatiana Hajzušová tvoria pár nielen na javisku, ale aj v súkromnom živote a v tomto projekte sa predstavia ako sólisti ale aj ako pár v niekoľkých duetoch.

Program koncertu tvoria svetoznáme árie a duetá opernej literatúry, ale taktiež operetné árie
a neapolské piesne - W. A. Mozart, A. Dvořák, G. Rossini, J. Strauss, C. A. Bixio , F Lehár a i.

Vstupné: 10,- € / Predaj vstupeniek: www.predpredaj.sk a hodinu pred začiatkom na mieste konania koncertu. Bližšie informácie: www.eprok.sk

Vstupenky sú dostupné aj v prevádzkach Pirôžky a langoše na Floriánovej ul. (oproti Átriu) a Nám. legionárov 5 (vedľa Soc. poisťovne)

V prípade záujmu o vstupenky na koncert nás neváhajte kontaktovať /údaje v záhlaví listu/. Vopred ďakujeme za Váš záujem a tešíme sa na stretnutie.

Sledujte toto podujatie aj na socialných sieťach /Facebook/.

Program koncertu

1. W. A. Mozart: Fin ch´han dal vino - ária Dona Giovanniho z op. Don Giovanni
2. W. A. Mozart: Mi tradi quell´alma ingrata - ária Elvíry z op. Don Giovanni
3. W. A. Mozart: La ci darem la mano - duet Dona Giovanniho a Zerliny z op. Don Giovanni
4. P. I. Čajkovskij: Vy mne pisali - ária Onegina z op. Eugen Onegin
5. S. Banevič: Kogda tebja v ľubom kraju - ária Gerdy z op. Príbeh Kaya a Gerdy
6. G. Rossini: Kavatína Figara z op. Barbier zo Sevilly
7. A. Dvořák: Měsíčku na nebi hlubokém - ária Rusalky z op. Rusalka
8. C. A. Bixio: Parlami d´amore
9. R. Friml: Indiánska pieseň lásky z operety Rose Marie
10. E. di Capua: O sole mio
11. J. Strauss: Čardáš Rosalindy z operety Netopier
12. E. Kálmán: Jaj cigán - pieseň Tasila z operety Grófka Marica
13. F. Lehár: Lippen schweigen - duet Hany a Danila z operety Veselá vdova

Jiří Rajniš - 1,3,4,6,8,10,12,13
Tatiana Hajzušová - 2,3,5,7,9,11,13
Júlia Grejtáková - 1-13

Zmena termínu a programu je vyhradená!

Pár slov o sólistoch

sólista opery Jiří Rajniš ml. sa už niekoľko rokov radí k najvýraznejším a najúspešnejším českým operným spevákom mladej generácie, pôsobiacim najmä v zahraničí. K jeho doterajším najväčším úspechom patrí hosťovanie v slávnej milánskej La Scale, kde debutoval ako Prvý Nazaretský v opere Salome v sezóne 2022/2023 .

Taktiež tu stvárnil Hajného v Rusalke, pri jej historicky prvom uvedení v tomto opernom dome a ako jediný Čech v speváckom obsadení. Ďalej môžeme spomenúť angažmán v Semperoper v Drážďanoch v rokoch 2017-2019 (Junges Ensemble). Vystupuje po boku tých najväčších umeleckých mien ako sú dirigenti Christian Thielemann, Allan Gilbert, John Fiore, Jonathan Darlington, Stefano Ranzani, Antonio Fogliani, Tomáš Hanus, Alex Kober, Gianpaolo Bisante, Enrico Dovico a mnoho ďalších.

V prípade kolegov na javisku je to napríklad operná legenda Brigitte Fassbender, Angela Gheorghiu, Krassimira Stoyanova, René Barbera, Stephen Costello, George Petean, Tomasz Konieczny, Michael Voll, Dmytro Popov, Elena Maximova, Linda Watson, Dmitry Korchak, Stephen Gould, Liparit Avetisyan, Georg Zeppenfeld, Vida Mickeviciute, Thomas Hampson ai. Tvorivá práca na spomínaných prestížnych scénach raketovo odštartovala záujem o barytonistu v mnohých ďalších divadlách, vrátane českých a slovenských operných scén, koncertných sál a manažérov zo zahraničia a tiež veľký mediálny záujem.

Pred nástupom do Junges ensemble v Semperoper Dresden, Jiří hosťoval na nemeckom festivale “Sommeroper Bamberg 2013”, kde ho jedno z najprestížnejších svetových hudobných periodík Opernglass označilo za historicky “Najmladšieho českého Dona Giovanniho na zahraničnej scéne” vo veku 21 rokov. S úspechom v tejto titulnej úlohe sa stal čoskoro “Najmladším českým operným spevákom v stálom zahraničnom angažmáne” - Landestheater Coburg (Nemecko), kde mal mladý barytonista možnosť tej najväčšej opernej praxe v štyroch sezónach tamojšieho pôsobenia. Na jeho konte je odvtedy cez tridsať rolí svetového aj českého repertoáru, ako v lyrickom odbore, tak aj v dramatickom. Za zmienku stojí aspoň stálica v repertoári ako je Don Giovanni, Eugen Onegin, Gróf Luna v Trubadúrovi, Ford vo Falstaffovi, Otec Germont v Traviate, Escamillo v Carmen, Herr Fluth vo Veselých paničkách windsorských, Marcello / Schaunard v Bohéme, Donner v Zlate Rýna, Gróf Almaviva vo Figarovej svadbe, Sharpless v Madame Butterfly, Bohuš z Harasova v Jakobínovi, Harašta v Líške Bystroušce, Albert vo Wertherovi a ďalšie… Jeho zahraničné pôsobenie sa časom úspešne rozrástlo na spoluprácu so svetovými telesami ako sú Bamberskí filharmonici, Česká filharmónia, Pražský symfonický orchester. Hosťoval tiež v produkciách alebo v koprodukciách s opernými domami v Nancy, Zürichu, Palerme. Na festivale Valle D´Itria, Welsh National Opera v Cardiffe. Často spolupracoval s Theater Freiburg, Theater Luzern, Immling Opern Festspiele a aktuálne ho čaká debut v Opera Royal de Valónia v belgickom Liege s rolou Hajného v Rusalke.

Barytonista Jiří Rajniš niekoľkokrát hosťoval v koncertných sieňach v Berlíne, Ingolstadte, Mníchove či Viedni. Často sa objavuje na talianskych operných scénach s talianskym repertoárom. V sezóne 2022/2023 bol pozvaný na hosťovanie v Teatro Lirico di Cagliari (Carmen - Escamillo) a v sezóne 2023/2024, 2024/2025 bude stvárňovať úlohu Guglielma v opere Cosí fan tutte na javiskách Teatro Comunale Pavarotti - Freni v Modene, vo Fondazione Pergolesi Spontini v Jesi, v Teatro Verdi di Pisa, Teatro Sociale di Rovigo alebo vo francúzskej Opéra-Théâtre de Metz. Už ôsmy rok je stálym hosťom opery Národného divadla v Prahe / Štátnej opery, kde bol nedávno nominovaný v širšej kategórii na prestížnu umeleckú cenu Thálie za úlohu Schmierenschauspielera v opere Vzdialený zvuk.

Jiří vyštudoval najskôr činoherné herectvo na Pražskom konzervatóriu a potom operný spev na prestížnej univerzite UCLA v Los Angeles v triede svetovo presláveného operného speváka Vladimíra Chernova. Je tiež veľmi pozitívne oceňovaný odbornou kritikou za výrazné herecké aj dramaticky náročnejšie úlohy v jeho obore. Nevyhýba sa ani spolupráci v mimožánrových aktivitách. Vďaka činohre má veľa kolegov a priateľov s ktorými sa venuje muzikálu či operete, s ktorou začínal ako študent v Hudobnom divadle Karlín a vytvára nové “crossover-projekty” mimo operu. Býva hosťom TV relácií, talkshows, dokumentov alebo odborných či neodborných médií a rádií.

Má tiež vlastnú kapelu “Jiří Rajniš a jeho Napolitan Quartet”, s ktorou koncertuje po celej Českej republike s modernejšou štylizáciou neapolských piesní. Vydal debutové CD “Španielske piesne”. Záznamy jeho produkcií sú natočené v Taliansku štátnou televíziou Rai, v Českej republike napríklad Českou televíziou, Českým rozhlasom a na Slovensku s RTVS.

Mladá talentovaná sopranistka je absolventkou Konzervatória v Bratislave v odbore operný spev, kde zároveň študovala aj hru na klavíri. Neskôr sa stala poslucháčkou VŠMU v Bratislave v odbore operný spev. V r. 2020 debutovala v Štátnom , t. č. už Národnom divadle Košice v projekte Alma a Gustav Mahler „Manželstvo v piesňach“. Zároveň hosťovala v opere: W. A. Mozart - Don Giovanni a v operete: E. Kálmán - Vojvodkyňa z Chicaga. V r. 2021 účinkovala na prestížnom festivale Dmitri Hvorostovsky v Krasnojarsku, tu debutovala v role Donny Elviry v opere Don Giovanni.

Spolupracuje so slovenskými kultúrnymi inštitúciami - Národné divadlo Košice, SND, Štátna filharmónia Košice, Slovenská filharmónia, Slovenský rozhlas.

Získala významné ocenenia na medzinárodných speváckych súťažiach: v r. 2015 prvé miesto na súťaži Rudolfa Petráka v Žiline, prvé miesto na súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch v kategórii Operní naděje, prvé miesto na súťaži v Olomouci a zároveň titul laureát súťaže, stala sa laureátkou Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera–Trnavského v kategórii ženy do 24 rokov (2017), získala prvé miesto súťaži Elizabeth Házy, kde okrem hlavnej ceny dostala ponuky koncertovať v Maďarsku a Rakúsku (2018), bola najmladšou účastníčkou na prestížnej súťaži Galiny Višnevskej v Moskve (2020), víťazkou súťaže III. International Music Competion Labskej filharmónie (2021) , v kategórii mladí speváci bola finalistkou talianskej súťaže 13. Concorso Internazionale di Canto Lirico Omaggio a Maria Callas - Citta di Brescia (2022) a v roku 2023 sa na speváckej súťaži Karol Szymanowski ocitla v úzkom kruhu štrnástich spevákov z celého sveta.

korepetítorka Národného divadla Košice, autorka mnohých projektov, prevažne operných koncertov, spoluorganizátorka festivalu FESTival UMenia Prešov 2023, často spolupracuje s opernými spevákmi nielen z domova ale aj zo zahraničia. Vystupovala v mnohých krajinách napr. Taliansko, Francúzsko, Mexiko, Portugalsko, Čína, Poľsko atď..

Koncert sa uskutoční v priestoroch Dvorany Evanjelického kolégia,
Hlavná 137 Prešov

Zmena programu a termínu vyhradená

coh_logo

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať,
+421 905 496 721

scrolltotop