FESTival UMeniA
FESTUM Prešov 2023

Agentúra EPROK a STM Múzeum Solivar vás pozývajú na FESTival UMenia – FESTUM Prešov 2023.

FESTival UMenia – FESTUM Prešov 2023 - je nový ambiciózny projekt na území mesta Prešov, ktorý má za cieľ priniesť divákom umenie v jeho rôznych podobách, netradičných spojeniach a v jedinečných priestoroch. Prebieha v priestoroch Soľného múzea v Prešove, ktorý má potenciál na dôstojnú prezentáciu rôznych foriem umenia, ktorými chce osloviť široké spektrum divákov.

Pilotný prvý ročník pozostáva z piatich projektov. Priestor dostanú nielen renomovaní umelci, ale aj mladá generácia, ktorá nemá toľko príležitostí na prezentáciu, ako by potrebovala. Spájanie generácií v rámci jedného projektu je veľkou inšpiráciou a mladších umelcov posúva vpred a inšpiruje. Veríme, že festival zaujme pevné miesto v kultúrnom živote Prešova a stane sa každoročnou tradíciou.

A prečo festival v Solivare? Pre jedinečný priestor, ktorý Vaše zážitky umocní...preto, že tak ako je soľ nad zlato, tak aj hudba a umenie je nad zlato.

Príďte sa o tom presvedčiť a navštívte naše podujatia v rámci pilotného prvého ročníka FESTUM 2023.

13.11.2023 o 18.00

BOŽSKÁ EDITA
POCTA EDITE GRUBEROVEJ

V októbri 2023 uplynú dva roky od náhlej nečakanej smrti svetovej opernej divy, slovenskej rodáčky Edity Gruberovej, ktorá väčšinu svojho života prežila v zahraničí. Našim projektom chceme vzdať hold a úctu umelkyni, ktorá si svojim koloratúrnym sopránom podmanila celý operný svet. Koncert pozostáva z najkrajších árií a duet svetovej opernej literatúry, ktoré mala Edita Gruberová v repertoári, počnúc Mozartom cez belcanto až k Verdimu. Vystúpia špičkoví operní speváci , obaja poprední sólisti Opery Národného divadla v Košiciach, Michaela Várady - soprán a Marián Lukáč - barytón. Na klavíri sprevádza Júlia Grejtáková, hlavná korepetítorka Opery ND Košice.

Vstupné: 10.- €
Predaj vstupeniek: www.predpredaj.sk

22.11.2023 o 18.00

Hudobno-poetický večer

Skyva & Samuel Marinčák
Chleboslovie

Aby sme vo vede lepšie rozumeli veciam, zatriedili ich, vedeli ich preskúmať, porovnať ich vo vzťahu k iným skutočnostiam, používame rôzne názvoslovia. Aké názvoslovie ale použiť, aby sme lepšie rozumeli sebe samým alebo vzťahom s ľuďmi okolo nás? Možno je to práve chleboslovie...
Piesne, básne a čriepky myšlienok v Chlebosloví sa cez optiku chleba ako symbolu každodennosti zameriavajú na nadčasové hodnoty. Hudobno-poetický večer predstaví jeho autorka Skyva spolu s gitaristom Samuelom Marinčákom. A znieť budú piesne aj z nedávno uvedeného albumu Z exilu.

Skyva
Autorka hudby, textov, poézie, speváčka, klaviristka z Košíc. Jej debutový album Zrkadlo (2018) získal nomináciu na Radio_Head Awards, v októbri 2023 vydala v poradí druhý album Z exilu. Vďaka vlastnej tvorbe s ňou spolupracujú aj ďalší umelci - speváčka Sima Magušinová (duet Piaty živel), operný spevák Marián Lukáč (viacero duetov), speváčka Veronika Rabada (program Balady), herec a režisér Peter Cibula (hudba k rozprávke Kocúr v čižmách, spoločný program Strieborné nitky), Pavol a Ivana Dankovci (hudba a texty pre tanečné divadlo Áno?: Sólo pre dvoch)...

Samuel Marinčák
Samuel Marinčák patrí medzi výrazných jazzových gitaristov na Slovensku. Autorsky publikum oslovil oceneným debutovým albumom Reflection of my soul (2021). So Skyvou hrá a spolupracuje od roku 2018. Je stálym hosťom v skupine AMC Trio, s ktorou absolvoval množstvo vystúpení na Slovensku, ale aj v zahraničí. Počas svojej hudobnej kariéry účinkoval s takými významnými hudobníkmi akými sú Randy Brecker, Bill Evans, Eric Marienthal, Bob Franceschini, Regina Carter, Ulf Wakenius, Michael Patches Stewart, Peter Lipa, a ďalší.

Foto Skyva: Barbora Likavská
Foto Samuel Marinčák: Roman Jedinák

Vstupné: 10.- €
Predaj vstupeniek: www.predpredaj.sk

03.12.2023 o 18.00

LABIRSKY BEŤARE

Mužské spevácke trio, ktoré interpretuje rusínske piesne v mierne štylizovanej podobe. Traja mladí muži zaujmú svojím šarmom, ale aj príjemným speváckym výkonom. Naspievali už dva CD nosiče, spievajú na rôznych súťažných prehliadkach a festivaloch. Ako sami tvrdia, chcú baviť divákov, tomu podmieňujú výber piesní aj spôsob ich spracovania a zjavne sa im darí baviť poslucháčov a divákov. Labirsky Beťare sú divákom známi aj z finále Zem spieva , vysielanej na RTVS v roku 2020.

Vstupné: 10.- €
Predaj vstupeniek: www.predpredaj.sk

13.12.2023o 18.00

CIMBALIÁDA

V projekte sa predstaví fenomenálny hráč na cimbal Mykhaylo Zakhariya, s klavírnym sprievodom Dany Zakhariye. Mykhaylo Zakhariya je širokospektrálny hráč, žiadaný tak na klasickú hudbu ako aj folkór, etno či cigánsku hudbu. Na koncerte sa predstavia aj jeho študenti z Konzervatória Jozefa Adamoviča Košice, kde už niekoľko rokov vychováva s veľkým úspechom svojich nástupcov.

Vstupné: 10.- €
Predaj vstupeniek: www.predpredaj.sk

17.12.2023 o 18.00

VIANOČNÁ NÁLADA

Zastavenie sa v čase, príležitosť naladiť sa duchovne na prichádzajúce najkrajšie sviatky roka.To všetko v podaní tenoristu Dušana ŠIMA sólistu Štátnej opery Banská Bystrica, ktorý vystúpi namiesto avizovaného Titusza Tóbisza, sólistu Opery NDKE z dôvodu jeho onemocnenia.
Dušan Šimo vystúpi v klavírnom sprievode Júlie Grejtákovej , hlavnej korepetítorky NDKE ale taktiež so sláčikovým kvartetom Fusion Bows Quartet, ktoré tvorí súčasť koncertu aj ako samostatne účinkujúce. Kvarteto tvoria mladí ľudia , ktorým hudba prirástla k srdcu na umeleckej škole, ale nie všetci sa ňou aj živia. Sú dôkazom toho, aké dôležité je podchytiť mladých ľudí a priviesť ich k hudbe, nielen preto aby ju produkovali, ale aby svojim vplyvom dokázali presvedčiť rovesníkov, že bez hudby sa žiť nedá.
V programe zaznejú klasické, sakrálne aj vianočné skladby.

Vstupné: 10.- €

Predaj vstupeniek: www.predpredaj.sk

Podujatia festivalu sa uskutočnia v priestoroch STM - Múzeum Solivar,
Námestie osloboditeľov 4, Prešov-Solivar
Zmena programu a termínu vyhradená
festum_logo
FESTUM_sponzori-partneri

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať,
+421 905 496 721

scrolltotop